Достапни линкови

logo-print

ММФ со нова помош за Украина


украинскиот претседател Петро Порошенко

украинскиот претседател Петро Порошенко

Меѓународниот монетарен фонд се очекува денеска да одобри нов заем за Украина во вредност од 17 ипол милиони долари. Украинската економија е во опаѓање од минатата година поради конфликтите во источна Украина и прекинатата трговија со Русија. Киев се надева дека во текот на оваа година ќе добие 11 милијарди долари за заздравување на економијата. „Се додека имаме војна, нема да има инвестиции во Украина и на луѓето мора да им се каже оваа вистина“, изјави деновиве украинскиот претседател Петро Порошенко.

XS
SM
MD
LG