Достапни линкови

logo-print

Најмалку седум жртви во самоубиствен напад во Авганистан


Најмалку седум лица се убиени во јужен Авганистан во самоубиствен напад со автомобил бомба на полициски контролен пункт. Повеќе од 20 луѓе се повредени. Заменик Гувернерот на провинцијата Хелманд, Јан Расулар, рече дека нападот се случил денеска во главниот град на покраината Лашкар Гах. Меѓу загинатите има и полициајци и цивили. Никој досега не ја презеде одговорноста за нападот, кој доаѓа откако авганистанските сили се борат против зголемената милитантност на Талибанците.

XS
SM
MD
LG