Достапни линкови

logo-print

НАТО ги започна воените вежби во Црното Море


Седум членки на НАТО денеска започнаа поморски воени вежби во Црното Море. Поморските сили за брза реакција се составени од команден брод на САД, крстосувач со водени проектили и бродови на шест други земји учеснички, како Турција, Романија, Бугарија, Канада, Германија и Италија. НАТО одржи серија на воени вежби во источна Европа цо цел делумно да го убеди членството за загриженоста за намерите на Русија по анектирањето на Крим во март 2014 година и потезите за поддршка на сепаратистите кои се борат против владините сили во Украина.

XS
SM
MD
LG