Достапни линкови

logo-print

Уапсени три лица за вмешаност во убиството на Куватов


Турските медиуми објавија дека три таџикистански лица се уапсени под сомнение за вмешаност во убиството на таџикистанскиот опозиционер Умарали Куватов, кој минатата недела беше убиен во Истанбул. Медиумските извештаи цитираат официјални лица како и роднини кои го подготвуваат закопот на Куватов. Сопругата на Куватотв, Кумринисо Хавизова, за Радио Слободна Европа изјави дека исламската погребна церемонија ќе се спроведе во џамија во областа Фатих во Истанбул. Тајкунот кој некогаш имаше блиски врски со претседателот Емомали Рахмон, но потоа му стана противник, беше баран од Душанбе под обвинение за измама, за кое тој велеше дека е политички мотивирано. Куватов на 5 март беше застрелан во глава од неидентификуван напаѓач.

XS
SM
MD
LG