Достапни линкови

logo-print

САД ќе ги напуштат преговорите со Иран ако нема добар договор


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Соединетите држави би можело да ги напуштат нуклеарните преговори со Иран ако не се дојде до прифатлив договор со Техеран. Тој прецизира дека тоа значи оти на западните земји мора да им биде дозволено да верификуваат дали Иран сака да дојде до атомска бомба. „Дури и ако мамат ние ќе имаме доволно време да преземе акција“, изјави Обама, наведувајќи дека се уште постојат јазови меѓу двете страни. Следната рунда преговори почнува на 15 овој месец. Иран ги отфрла западните сомневања дека ја користи својата цивилна нуклеарна програма за да развие нуклеарно оружје.

XS
SM
MD
LG