Достапни линкови

logo-print

Јункер со идеја за заедничка армија на ЕУ


Шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска побара создавање на европска армија во период на зголемени тензии со Русија.Во интервју за германскиот весник Велт ам Зонтаг тој вели дека силите може да помогнат против новите закани надвор од границите на блокот и да ги одбранат европските вредности.

“Не би создавале европска војкса за да се користи веднаш, но заедничката армија на Европјаните ќе и покаже на Русија дека сме сериозни во одбраната на вредностите на Европската унија” наведува Јункер.

Тој додава и дека заедничките сили на ЕУ може да придонесатза поефикасно трошење на опремата и за понатамошна интеграција на 28 земји-членки на блокот.Предлогот се очекува да наиде на негодувања на опонентите за поголема интеграција на ЕУ како Британија, но се очекува да наиде на поддршка од Германија.Министерката за одбрана Урсула вон дер Лејен минатиот месец рече дека е убедена оти можеби не нејзините деца, туку внуците ќе имале Соединети држави на Европа со своја војска.

XS
SM
MD
LG