Достапни линкови

logo-print

Косовската влада усвои амадмани за основање на Специјален суд


Косовската влада денеска упати до парламентот два амандмани кои треба да овозможат основање Специјален суд за злосторствата на поранешната ОВК. Косовскиот премиер Иса Мустафа оцени дека на косовската влада не и е лесно да носи такви одлуки и ги повика пратениците да гласаат за амандманите, со цел да се исполни таа меѓународна обврска. Мустафа додаде дека ОВК водела чиста борба и го штитела прагот на својата куќа, а Специјалниот суд ќе се занимава со истраги против поединци, а не против ОВК. Опозицијата во косовскиот парламент се спротистави на формирањето Специјален суд и најави дека нема да гласа за негово основање

XS
SM
MD
LG