Достапни линкови

logo-print

Проруските бунтовници тврдат дека го повлекле оружјето


Проруски ориентираните бунтовници во источна Украина соопштија дека завршиле со повлекувањето на тешкото оружје од линијата договорена со прекинот на огнот. Самонаречениот претставник на бунтовниците Едуард Басурин рече дека денеска е крајниот ден за повлекување на оружјето. И Александар Захаренко, лидер на самопрогласената народна република Донетск, рече дека бунтовниците целосно го тргнале оружјето од линијата, но нагласи дека украинската страна се уште не го сторила тоа. Во меѓувреме портпаролот на украинската војска рече дека владините сили продолжуваат со повлекувањето, но дека се подготвени да се вратат на позициите во кој било момент. Според договорот за прекин на огнот од септември двете страни се согласија да формираат тампон зона од 50 до 140 километри зависно од типот на оружјето.XS
SM
MD
LG