Достапни линкови

logo-print

Туркменистанци во Авганистан се заканија со штрак со глад


Група етнички Туркменистанци во Авганистан се заканија дека ќе започнат штрајк со глад ако вооружените сили на Туркменистан продолжат да одземаат земја, за која селаните тврдат дека е нивна.

Туркменистанските селани во северната авганистанска област Каркин, велат дека туркменистанските сили „ја грабаат нивната земја на остров“, кој беше формиран пред неколку години во реката Аму, која служи како дел од границата меѓу Авганистан и југоисточен Туркменистан.

Селаните велат дека реката го променила курсот и дека сече во авганистанска територија што им припаѓа. Селаните веалт дека Туркменистан неодамна распоредил воени сили на островот, кои започнале да ставаат огради со што им се забранува на селаните да стигнат до големиот остров.

XS
SM
MD
LG