Достапни линкови

Путин си ја намали платата за десет отсто


Russian President Vladimir Putin.

Russian President Vladimir Putin.

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој се намалува неговата плата за 10 проценти, како и платите на другите високи функционери. Кремљ денеска соопшти дека платите на Путин, премиерот Дмитриј Медведев, Јавниот обвинител Јуриј Шаика, и шефот на Истражниот комитет Александар Баструкин, ќе бидат намалени за 10 отсто.

Од 1 мај намалувањето на платите ќе важи и за вработените во администрацијата на Кремљ. Намалувањето доаѓа откако руската економија е силно погодена од големиот пад на цената на нафтата, што е главниот извоз на земјата и од ефектите на санкциите на Западот наметнати за мешањето на Москва во Украина.

XS
SM
MD
LG