Достапни линкови

logo-print

Милитантите на ИД со булдожери во античкиот град Нимруд


Нимруд

Нимруд

Ирачката влада соопшти дека милитантите на Исламската држава почнале со булдожер да ги расчистуваат остатоците од античкиот асириски град Нимруд во северен Ирак кој бил изграден пред 3 300 години. Уништувањето на Нимруд доаѓа на една недела откако милитантите на Исламската држава објавија видео на кое е прикажано како тие уништуваат бесценети асириски артефакти во музејот во Мосул.

XS
SM
MD
LG