Достапни линкови

logo-print

Сириската војска ликвидира командант на Ал Каеда


Воениот командант на сирискиот огранок на Ал Каеда Абу Хомам ал Шами бил убиен во вчерашната експлозија која се случила за време на состанокот на високи старешини на таа екстремистичка организација на северот на Сирија. Државната новинска агенција САНА јави дека во нападот врз седиштето на Фронтот Нусра имало и повеќе загинати припадници на Ал Каеда. Сириската опсерваторија за човекови права го потврди загинувањето на Абу Хомам. Фронтот Нусра контролира големи делови од северна Сирија. Се проценува дека во граѓанската војна што во Сирија почна во март 2011 година загинале над 220 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG