Достапни линкови

logo-print

Напад врз американскиот амбасадор во Јужна Кореа


Претседателката на Јужна Кореа Парк Геун Хие

Претседателката на Јужна Кореа Парк Геун Хие

Претседателката на Јужна Кореа Парк Геун Хие оцени дека нападот со нож врз американскиот амбасадор Марк Липерт е напад врз јужнокорејско американското сојузништво. Липерт имал повреди на лицето. Белата куќа соопшти дека повредите не биле опасни по неговиот живот. Полицијата го уапсила напаѓачот. Станува збор за 55 годишниот Ким Ки Џонг левичарски националист кој порано бил осуден за фрлање камен врз јапонскиот амбасадор во Сеул во 2010 година.

XS
SM
MD
LG