Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ реагираше до СЕММ за изјавата на Миленко Неделковски


Советот за етика во медиумите денеска соопшти дека
Мисијата на ОБСЕ реагирала со допис до нив во врска со изјавата на Миленко Неделковски дадена на маргините на настанот на „Граѓанско движење за Македонија“ на 26 февруари, во Кавадарци, како и неговата редовна неделна емисија на Канал 5 телевизија.

„Забелешките на Неделковски се продолжение на негативната пракса на говор на омраза, како дел од неговите редовни искажувања. Мисијата на ОБСЕ во Скопје е вклучена во проекти против говорот на омразата. Доколку во медиумите се дозволува ширење на таков говор се компромитираат и се потценуваат нашите заложби“, се вели во реакцијата од Мисијата на ОБСЕ. Според тоа, Мисијата на ОБСЕ во Скопје „одбива каков било контакт со Неделковски и со сите медиуми што му обезбедуваат платформа за да ги искаже таквите ужасни пораки“, се вели во соопштението на Советот.

XS
SM
MD
LG