Достапни линкови

logo-print

Триесетина загинати во експлозија во рудник во Украина


Триесет и двајца рудари загиналево експлозија во рудникот за јаглен Засјадко во Доњецк во источна Украина. Ова денеска го соопшти претседателот на украинскиот парламент Володимир Гројсман. Новинските агенции јавуваат дека судбината на над 70 рудари се уште биле неизвесна со оглед на тоа што тие останале во рудникот каде што најверојатно дошло до експлозија на метан. Во тој момент во рудникот имало 230 рудари.

XS
SM
MD
LG