Достапни линкови

logo-print

Седум загинати во напад на бомбаш самоубиец во Авганистан


Авганистанската полиција соопшти дека најмалку седум луѓе се убиени во северната провинција Хелманд, кога бомбаш самоубиец активирал експлозив во возило во близина на воена база. Портпаролот на полицијата во Хелманд, Фарид Ахмад Обеид, изјави дека целта била воен кордон во областа Сангин. Според полициските извештаи, најмалку седум луѓе се повредени во нападот. Се уште никој не ја презема одговорноста за нападот. Минатиот месец, армиојата започна офанзива против талибанските упоришта во Хелманд.

XS
SM
MD
LG