Достапни линкови

logo-print

Австрија сака поголема ЕУ флексибилност спрема соседите


Себастијан Курц

Себастијан Курц

Австрија ја повика Европската унија да покаже поголема флексибилност во политиката спрема соседите со цел нејзините источни партнери, како Украина, не би морело да избираат меѓу Европа и Русија. „политичката ситуација во соседството на Унијата е целосно поразлична од онаа каква што беше пред десет години“, изјави шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на собирот во Виена на кој учествувал и еврокомесарот за соседство и преговори за проширување Јоханес Хан.

XS
SM
MD
LG