Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху во Конгресот на САД против договор со Иран


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ќе има обраќање пред двата дома на американскиот Конгрес на кое ќе се осврне врз можниот договор за иранската нуклеарна програма. Во говорот пред израелските поддржувачи во Вашингтон тој предупреди дека договорот би можело да претставува закана за израелскиот опстанок. Во исто време, Нетанјаху оцени дека односите меѓу неговата земја и Соединетите држави биле посилни од кога и да е претходно. Републиканските законодавци го поканија Нетанјаху да зборува во Конгресот без да го консултираат американскиот претседател Барак Обама.

XS
SM
MD
LG