Достапни линкови

logo-print

Собранието ги изгласа измените за полицијата


Пратениците вчера ги изгласаа измените на Законот за полиција со кои се дозволува употреба на гумени куршуми за спречување инциденти во случај на поголемо насилство на протести. Исто така се предвидува полицијата, покрај досегашните средства кои ги имаше на располагање, да може да користи и електрични парализатори и шок бомби. На полицијата, со новите измени на Законот, и се дозволува да врши и видео надзор во постапките со граѓаните, а снимките би ги користела доколку граѓаните се пожалат дека полицијата незаконски постапила кон нив.

XS
SM
MD
LG