Достапни линкови

logo-print

Загинаа осум цивили во експлозии во Авганистан


Најмалку осум цивили загинаа при експлозија на бомби поставени покрај пат во источниот дел на Авганистан. Портпаролот на полцијата во провинцијата Нангархар, Хазард Хусеин Машрекивал, изјави дека најмалку шест цивили, меѓу кои две жени и две деца, загинале кога нивниот автомобил бил погодено од бомба покрај патот во областа Ахин. Двајца ученици загинаа во одделни бомбашки напади во главниот град на провинцијата, Џалалабад. Во нападите се повредени и тројца цивили. Ниту една организација не ја презеде одговорноста за нападите. Талибанците често извршуваат слични напади врз цивили и полицијата.

XS
SM
MD
LG