Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху во САД против договор со Иран


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху пристигна во Вашингтон да ги претстави неговите аргументи против можниот договор за иранската нуклеарна програма. Тој по покана од републиканските законодавци треба утре да им се обрати на двата дома на Конгресот. Најавениот говор ја налути Белата куќа која претходно не била консултирана за ваквата покана на Нетанјаху. Тој не се согласува со потенцијалниот договор за кој сега се преговара меѓу Иран и шесте светски сили. Според него, договорот нема да го спречи Иран од намерата да дојде до нуклеарна бомба.

XS
SM
MD
LG