Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер со повик до милитантите на ИД во Тикрит


Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади им понуди на сунитските милитанти во Тикрит да се откажат од Исламската држава. Тој ова го изјави во Самара најавувајќи офанзива за повторно враќање на Тикрит кој во минатото лето падна во рацете не милитантите на Исламската држава. Илјадници припадници на шиитската милиција позната како Хашид Шааби биле мобилизирани за офанзивата против милитантите на Исламската држава во провинцијата Салахудин, каде што се наоѓа Тикрит, родното место на поранешниот диктатор Садам Хусеин.

XS
SM
MD
LG