Достапни линкови

logo-print

Властите не дозволуваат марш поради убиството на Немцов


Организаторите на опозицискиот протест Пролет што требаше да биде одржан во Москва го откажаа протестот поради убиството на еден од лидерите Борис Немцов и соопштија дека планираат да организираат прошетка посветена на Немцов. Московските власти меѓутоа ја отфрлија таквата можност. Претставникот на московскиот комитет за безбедност Алексеј Мајоров кажа дека маршот поради економската криза не може да се менува во акција на жалост.Маршот требаше да биде посветен на економската криза во земјата поради санкциите и падот на цената на нафтата.

XS
SM
MD
LG