Достапни линкови

logo-print

Нови протести во Атина


Неколку илјади подржувачи на грчката Комунистичка партија протестираа синоќа пред Парламентот во Атина против договорот кој новата коалициска владта го постигна со Европската Унија за продолжување на кредитната подршка на Грција.

Не го сакама тој договор, извикуваа демонстрантите. Полицијата наведе дека се собрале околу 8 000 луѓе на повик на комунистите кои освоија 5,7 отсто од гласовите на парламентарните избори и имаат 15 пратеници во Парламентот. Ова е втор собир против грчката влада која постигна договор со Еврогрупата за породлжување од 4 месеци на кредитната помош на Грција.

XS
SM
MD
LG