Достапни линкови

logo-print

Уапсени осум Шпанци за учество во украинскиот конфликт


Шпанската полиција уапси осум граѓани на Шпанија поради учество во борбите со проруските сепаратисти во источна Украина. Полицијата соопшти дека осум Шпанци, чии имиња не се објавени, денеска биле уапсени во шест региони низ Шпанија. Во полициското соопштение се вели дека тие биле обвинети за неколку кривични дела, не не се изнесуваат детали. Медиумите известуваат дека обвиненијата бие можеле да бидат за поседување на оружје, соучество во убиство и кршење на неутралноста на Шпанија во конфликтот во Украина.

XS
SM
MD
LG