Достапни линкови

logo-print

Британските служби без коментар за идентитетот на Џихади Џон


Претставници на британските антитерористички служби не сакаат да ги потврдат информациите во медиумите дека бил откриен идентитетот на маскираниот човек со британски акцент кој се појавувал на видеата на Исламската држава со обезглавување луѓе. Претходно Би Би Си објави дека милитантот Џихади Џонвсушност бил Мухамад Енвази, Британец со кувајтско потекло од западен Лондон. Според Вашингтон пост пак, тој бил Британец од добро ситуирано семејство и завршил колеџ со диплома за компјутерски програмер. Џихади Џон се појави и во видеото објавено во минатиот август на кое било прикажано егзекутирањето на американскиот новинар Џејмс Фоли.

XS
SM
MD
LG