Достапни линкови

Би-Би-Си: Откриен идентитетот на милитантот „Џихади Џон“


Islamic State militant dubbed "Jihadi John" as seen in image from "Pobeda ot Allaha"website.

Islamic State militant dubbed "Jihadi John" as seen in image from "Pobeda ot Allaha"website.

Извештаите велат дека е идентификуван маскираниот човек со британски акцент кој учествувал во неколку снимки на милитантите на Исламската држава во кои обезглавуваат луѓе. Би-Би-Си објави дека милитантот познат како Џихади Џон, е Мохамед Емвази роден во Британија со потекло од Кувајт и дека им бил познат на британските безбедносни служби. Весникот Вашингтон пост, пишува дека Емвази е Британец кој имал колеџ диплома за компјутерско програмирање. Се верува дека Емвази патувал во Сирија во 2012 година и дека им се приклучил на милитантите на Исламската држава. Полицијата одби да ги коментира извештаите.

XS
SM
MD
LG