Достапни линкови

logo-print

ЕУ загрижена за растот на бројот лажни азиланти


Европската комисија изрази значителна загриженост поради тоа што за 40 насто пораснал бројот на лажни азиланти од Западен Балкан во Европската унија. Затоа од земјите во регионот кои имаат безвизен режим со Унијата се бара да донесат дополнителни мерки и да докажат дека приливот на лажни азиланти постојано се намалува. Најголем број лажни азиланти доаѓа од Србија 42 насто, по што следуваат Албанија и Македонија со 21 насто. Најголем број барања за азил, 74 насто биле поднесени во Германија.

XS
SM
MD
LG