Достапни линкови

logo-print

Британија испраќа воени советници во Украина


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека неговата земја ќе испрати воен персонал во Украина за да ги обучува владините сили во борбата против проруските сепаратисти на истокот на земјата. Говорејќи во британскиот парламент, Камерон ја остави отворена можноста дека во иднина би можело Британија да испрати оружје во Украина. „Доколку не и се спротивставиме на Русија, тоа може да резултира со натамошна дестабилизација“, изјави Камерон.

XS
SM
MD
LG