Достапни линкови

logo-print

ИД киднапирале десетици христијански Асиријци во Сирија


Милитантите на Исламската држава наводно киднапирале најмалку 70 христијански Асиријци, во неколку села во североисточна Сирија. Милитантите вчера ги преземале христијанските асиријски села од курдските сили во близина на градот Тал Тамр во провинцијата Хасаке.

Шефот на групата активисти која е фокусирана на прашањата на религиозните малцинства, Нури Кино рече дека милитантите киднапирале меѓу 70 и 100 милитанти. Британската опсерваторија за човекови права во Сирија соопшти дека се киднапирани 90 Асиријци. Милитантите на Исламската држава ја презема контролата врз големи делови во северна Сирија и западен Ирак.

XS
SM
MD
LG