Достапни линкови

logo-print

Литванија предупредува од ширење на руската пропаганда


Lithuania -- Vilnus.

Lithuania -- Vilnus.

Безбедносните сили на Литванија предупредија дека Русија ги засилува напорите за ширење на „пропаганда“ низ медиумите во Балтичките земји и на интернет. Одделот за Државна безабедност на литванија соопшти дека повеќе од очигледни се напорите на Русија за што е можно повеќе ширење на информации и пропаганда за војна преку литванските традиционални медиуми, медиумите на интернет и социјалните мрежи. Институцијата повика новинарите да се спротистават на провокациите на Русија. Литванија е меѓу групата земји на ЕУ која во јануари повика да создадат алтернативи на руските „дезинформации“, кои имаат цел да се спротистават на западните критики во врска со војната во Украина.

XS
SM
MD
LG