Достапни линкови

logo-print

Европскиот совет разгледува нови санкции против Русија


Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека иницирал консултации со лидерите на Европската унија за можноста за проширување на санкциите против Русија поради нејзината политика во Украина. Тој ова го изјави вчера во Киев каде што ја посети изложбата на која беше претставена руска воена опрема запленета од украинските сили за време на борбите во источна Украина. Туск учествуваше и во маршот по повод првата годишнина од отстранувањето на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович. На маршот учествуваа и претседателите на Германија, Литванија, Молдавија и Полска.

XS
SM
MD
LG