Достапни линкови

logo-print

Постигнат договор за повлекување на оружјето во источна Украина


Украинските сили и проруските бунтовници постигнале договор за повлекувањето на тешкото оружје од борбената линија во согласност со примирјето. Портпаролот на украинската војска, Пјотор Каноник изјави дека двонеделниот процес на отстранување на оружјето ќе започне денеска. Сепаратистичкиот командант во Доњецк, Едуард Басурин изјавил дека бунтовниците ги потпишале наредбите за повлекување.

Според условите во примирјето, повлекувањето на оружјето требаше да зпочне на 17 февруари и да заврши на 3 март, но беше одложено поради борбите во стратешкиот град Дебалцеве.

XS
SM
MD
LG