Достапни линкови

logo-print

Грција подготува листа со реформи за кредиторите


Грчките власти подготвуваат листа на реформи кои ќе треба да ги спроведат со цел да обезбедат продолжување на програмата за спас на земјата за четири месеци. Според договорот постигнат со еврозоната пред два дена, Атина има рок до утре да ги презентира предлозите на кредиторите, Европската централна банка, ММФ и Европската Комисија. Тројката потоа ќе одлучи дали планот на Грција е во согласност со пакетот за спас од 240 милијарди евра.

XS
SM
MD
LG