Достапни линкови

logo-print

Кери на дводневни разговори за иранската нуклеарна програма


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Женева ќе започне дводневните разговори со претставници на иранските власти за спорната нуклеарна програма на земјата. Тој изјави дека се уште има значајни празнини и го предупреди претседателот Барак Обама оти е подготвен да ги напушти разговорите доколку Техеран не ги преземе потребните чекори со кои ќе докаже дека нукеларната програма е за мирољубиви цели. Разговорите во швајцарскиот град доаѓаат додека двете страни се обидуваат да ги решат несогласувањата пред крајниот рок на 31 март за постигнување договор.

XS
SM
MD
LG