Достапни линкови

logo-print

Австрија со предупредување до Косово за барателите на азил


Австриската влада објави жалба во најголемиот косовски дневен весник преку која ги предупредува граѓаните на Косово да не се обидуваат да бараат азил во земјата. Текстот објавен во Коха Диторе ги предупредува граѓаните дека шверцерите ги лажат, бидејќи во Австрија не може да се добие азил врз основа на економски причини. Наведено е и дека според австрискиот закон, илегалните мигранти ризикуваат казни до 8500 долари.

XS
SM
MD
LG