Достапни линкови

logo-print

Пресудата за Штрос Кан на 12 јуни


Доминик Штрос Кан

Доминик Штрос Кан

Францускиот суд соопшти дека пресудата за случајот на поранешниот шеф на ММФ, Доминик Штрос Кан ќе се знае на 12 јуни. Тој е обвинет за учество на забави со проституција во градовите Лил, Париз и Вашингтон. Клучно во случајот е дали Штрос Кан ги организирал забавите и дали знаел дека на нив ќе бидат присутни и проститутки. Тој стои на ставот дека не знаел оти жените биле проститутки. Штроа Кан се соочува со затворска казна од 10 години и парична казна од еден ипол милион евра доколку биде прогласен за виновен.

XS
SM
MD
LG