Достапни линкови

САД-Сенатори бараат построги санкции врз Русија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Двопартиска група на американски сенатори бара од државниот секретар Џон Кери да бидат воведени построги санкции врз Русија и да се обезбеди одбранбена помош за Украина, откако бунтовниците го прекршија договорот за прекин на огнот и го преземаа градот Делбалтсеве. Во писмото на сенаторите до Кери е наведено дека е време да се обезбеди оружје за Украина и нови санкции против Русија. Меѓу потпишаните сенатори е и демократото Дик Дурбин и републиканецот Џон Меккејн.

XS
SM
MD
LG