Достапни линкови

logo-print

Грција постигна договор со Еврозоната


Грчкото министер за финансии Јанис Варуфакис

Грчкото министер за финансии Јанис Варуфакис

Грција денеска постигна со Еврогрупата договор за продолжување на пакетот помош за економско опоравување на државата за четири месеци. За возврат според договорот, Грција не треба да презема никакви мерки кои може да наштетат на буџетските цели. Земјата ќе треба да обезбеди листа на реформи врз основа на сегашната финансиска помош кои ќе бидат оценети на 23 февруари. Грчкото министер за финансии Јанис Варуфакис го поздрави договорот, кој според него е мал чекор во вистинска насока.

XS
SM
MD
LG