Достапни линкови

logo-print

Собир во Киев во чест на жртвите на Еуромајдан


Стотици луѓе маршираа во Киев во чест на демонстрантите кои загинаа пред една година на протестите на Евромајдан при жестоките судири со безбедносните сили. Помеѓу 18 и 21 февруари, повеќе од 100 луѓе загинаа, меѓу кои и 17 полицајци. Во деновите што следеа, во судирите на Еуромајдан загинаа уште девет демонстранти.

Украинскиот претседател, Петро Порошенко, го прогласи 20 февруари како официјален ден на сеќавање, кога најмногу од луѓето ги забуија своите животи. Порошенко денеска ќе одржи говор на Плоштадот на независноста во Киев, каде се одржуваа протестите. Се очекува повеќе европски лидери да учествуваат на комеморацијата на 22 февруари.

XS
SM
MD
LG