Достапни линкови

logo-print

Најавени операции за преземање на Мосул


Висок американски воен претставник изјави дека во април или мај ќе биде покрената операција за преземање на вториот по големина ирачки град Мосул од рацете на милитантите на Исламската држава. Во операцијата ќе учествуваат 12 ирачки бригади со 25 илјади војници. Во нив ќе бидат вклучени и околу 2 илјади војници кои биле тренирани од американските специјални сили. Милитантите на Исламската држава го освоија Мосул во јуни минатата година и според оценките во него имало од илјада до две илјади милитанти.

XS
SM
MD
LG