Достапни линкови

logo-print

Русија не прифаќа мировници на ОН во Украина


Русија ги отфрли повиците на Украина за да им се даде мандат на мировници на Обединетите Нации да го спроведат несигурниот прекин на огнот во источна Украина. Портпаролот на Министерството за одбрана, Александар Лукашевич, рече дека договорот за примирје потпишан во Минск минтата недела, треба да остане основа за решавање на конфликтот.

Тој исто така рече дека Киев е одговорен да обезбеди сигурност за договорот да биде извршен. Прорускиот сепаратистички лидер, Денис Пушилин рече дека со присуството на мировниците ќе се прекрши договорот од Минск. Украинскиот претседател, Петро Порошенко ги повика мировните сили да го спроведат прекинот на огнот, откако владините сили вчера се повлекоа од стратешкиот град Дебалцеве, по интензивните борби.

XS
SM
MD
LG