Достапни линкови

logo-print

Воздушните напади на Египет во Либија предизвикаа спор со Катар


An Egyptian air force fighter jet.

An Egyptian air force fighter jet.

Властите во Катар го повикаа својот амбасадор во Египет „на консултации“, по спорот околу воздушните напади на Каиро врз цели на Исламската држава во Либија. Претставници на Министерството за надворешни работи на Катар изјавија дека спорот бил поттикнат поради забелешки на делагат на Египет во Арапската лига, кој го обвинил Катар дека го поддржува тероризмот. Обвинувањето следи откако Катар изрази резервираност околу унилатералната воена акција на Египет во Либија и ризикот од цивилни жртви.

XS
SM
MD
LG