Достапни линкови

logo-print

Грција бара продолжување на финансискиот пакет


Министерот за финансии на Грција Јанис Варуфакис

Министерот за финансии на Грција Јанис Варуфакис

Министерот за финансии на Грција Јанис Варуфакис изјави дека грчкото барање за продолжување на заемот од другите членки на еврозоната ќе биде така формулиран за да може да им биде прифатлив и на Атина и на меѓународните кредитори. Најавено е дека денеска Грција ќе побара шестмесечно продолжување на спасувачкиот пакет, но оти во него нема да бидат вклучени барањата за остри мерки за штедење. Без нов договор за пакетот кој истекува на крајот од месецов Грција би можела да остане без финансиски средства и да банкротира.

XS
SM
MD
LG