Достапни линкови

logo-print

Украина ќе бара мировни сили на ОН


Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Киев ќе бара во зоните зафатени со борби на истокот на Украина да биде упатен меѓународен контингент со мандат на Обединетите нации за да го надгледува примирјето. Таква одлука вчера прифати украинскиот државен совет за безбедност. Порошенко додаде дека најдобро решение би било испраќање полициска мисија на Европската унија која би имала мандат од Обединетите нации. До ова дојде откако проруските бунтовници го освоија стратегискиот град Дебалцеве и покрај прекинот на огнот договорен пред неколку денови во Минск.

XS
SM
MD
LG