Достапни линкови

logo-print

Јанкулоска во Вашингтон на Самит против насилниот екстремизам


Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска заедно со претставници од 60 држави како дел од антитерористичката коалиција од денеска ќе учествува на тридневниот „Самит за борба против насилниот екстремизам“ што ќе се одржи во Стејт Департмент, по иницијатива на американскиот претседател Барак Обама. Целта на Самитот е да се развие агенда за делување и соочување со феноменот на насилниот екстремизам, преку поврзување на претставниците на националните и локални влади од целиот свет. На Самитот ќе се обратат американскиот претседател Барак Обама, државниот секретар Џон Кери и генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун. Предвидено е обраќање да има и министерката Јанкулоска.

XS
SM
MD
LG