Достапни линкови

logo-print

Најмалку пет луѓе загинаа во самоубиствен напад во Пакистан


Најмалку пет луѓе загинаа во Пакистан при напад на бомбаш самоубиец, во близина на полициски комплекс во источниот град Лахор. Министерот за здравство во провинцијата Пунџаб, Каваја Салман Рафик, рече дека при денешната експлозија 23 лица се повредени. Безбедносни претставници изјавија дека бомбашот се шетал пред главниот влез на полицискиот комплекс во Лахор и го детонирал експлозивот кога му се приближиле полицајците. Пакистанските Талибанци ја презедоа одговорноста за нападот.

XS
SM
MD
LG