Достапни линкови

logo-print

Египет бара меѓународна интервенција во Либија


Претседателот на Египет Абдел Фатах ал Сиси

Претседателот на Египет Абдел Фатах ал Сиси

Египет ја повика меѓународната заедница да интервенира против милитантите на Исламската држава во Либија кои обезглавија 21 египетски христијанин. Претседателот на Египет Абдел Фатах ал Сиси оцени дека она што се случува во Либија е закана за светскиот мир и безбедност. Каиро побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да преземе нови мерки против милитантите. Египетската војска вчера почна да бомбардира позиции на милитантите во Либија како одговор на видео снимката со обезглавувањето на египетските копти.

XS
SM
MD
LG