Достапни линкови

logo-print

Грција уверена дека сепак ќе има договор со еврозоната


Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис синоќа изрази уверување дека во наредните два дена ќе биде постигната спогодба со еврозоната откако вчера во Брисел разговорите меѓу Атина и нејзините европски партнери завршија без договор. „Не се сомневам дека во наредниве 48 часа Европа ќе успее да ни поднесе документ врз основа на кој ќе составиме нов договор за Грција“, изјави тој, наведувајќи дека двете страни се блиску потпишување спогодба за четиримесечно одлагање на финансискиот пакет кој истекува на 28 овој месец по што земјата ќе се соочи со банкрот. Грција сака нов пакет со помалку строги мерки за штедење.

XS
SM
MD
LG