Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес на северот на Јапонија


Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотрес со сила од 6,9 степени денеска го погоди североисточниот дел на Јапонија. Досега нема извештаи за жртви или за посериозни штети. Јапонската влада издаде предупредување од можно цунами, а на неколку илјади луѓе им беше наредено да ја напуштат областа на околу 600 километри северно од Токио. Градовите околу ова подрачје беа поплавени од катастрофалното цунами во март 2011 година.

XS
SM
MD
LG